Răspuns :
Explicație pas cu pas:
acesta ii raspunsu
nu am scrus ca nu am timt dar cred ca in poza se vede totul
Crearea:2 kg de ceapă costă 6 lei.Cât costă 1 kg de ceapă?Dar 5 kg de ceapă?
Rezolvarea cu plan:
1)Cât costa 1 kg de ceapă?
6lei:2kg=3 lei
2)Cât costă 5 kg de ceapă?
3 lei×5kg=15 lei
Răspuns:1kg costă 3lei,5kg costa 15 lei.
Sper ca te-am ajutat:))