Ion a cumpărat 4 caiete care costă în total 8 RON Cât costă cumpărătură fiecare fetiță Ana a cumpărat de două ori mai multe caiete decât Ioan Dana a cumpărat de două ori mai puține decât Ioan aflăm schema acestei probleme​

Răspuns :

Răspuns:

Sper ca te-am ajutat

Explicație pas cu pas:

I/--/--/--/--/

A/--/--/--/--/--/--/--/--/

D/--/--/

/--/=8÷4

/--/=2 lei

I= 8 lei

A= 2×8

A=16 lei

D=2×2

D=4 lei

I+A+D=8+16+4

I+A+D=28 LEI

Răspuns:

Ion |-----|-----|-----|-----| = 8 lei

|-----|= 1 caiet

|-----| = 8 lei : 4 = 2 lei

Ana |-----|-----|-----|-----| × 2 = 8lei × 2 = 16 lei

Dana |-----|-----|-----|-----| : 2 = 8 lei : 2 = 4 lei