Rog rezolvare
Dau coroană!​


Rog RezolvareDau Coroană class=

Răspuns :

Răspuns:Vezi explicatia!!

Explicație pas cu pas: 1)O sa aflaam cat costa 1 mar,deci notam cu x necunoscuta!  X inmultit 5=8000.scoatem pe x:8000:5=1600,este pretul unui mar!     2) Vedem pretul unei capsuni...=2......datele problemei spun ca,o para,inmultit cu 2 capsuni fac cat un mar....incercam sa aflam pretul pt. para!Deci:para x2x2=1 mar!Pretul marului este 1600.Impartim pretul marului la 2 si apoi inca o data la 2.....1600:2:2=400.Atat este pretul perei!!      3)Acum este necesar sa aflam pretul unei prune!Stim ca 2 prune....fac cat 1 para!Iar para este 400........400:2=200,acesta fiind pretul unei prune!      4)Acum putem afisa pretul fiecarui fruct:capsuna-2........pruna-200......para-400.iar mar-1600........O seara perfecta!