Daca 1 kilogram de prune costa 3 lei, o gospodina poate cumpara 8 kg de prune. Cate kilograme de prune poate cumpara cu aceeasi suma, daca 1kg de prune costa 4 lei?
Multumesc. :>


Răspuns :


1kg ...................3 lei
8kg....................x
___________________
x=8x3:1
x=24 lei

1 kg .................4 lei
x ......................24 lei
___________________
x=24x1:4
x=6 kg