Răspuns :
6 kg ....................18 lei
8 kg ................... x
-------------------------------------
x = 18 * 8 : 6 = 144 : 6 = 24 lei
8 kg vor costa 24 lei
8 kg ................... x
-------------------------------------
x = 18 * 8 : 6 = 144 : 6 = 24 lei
8 kg vor costa 24 lei