1) La un magazin ,2 kg de kiwi si 3 kg de banane costa 27 lei , iar 3kg de kiwi si 2 kg de banane costa 28 de lei .Aflati pretul unui kg de kiwi si pretul unui kg de banane.
2)Suma a doua numere reale pozitive este 725, iar daca impartim unul din ele la celalalt obtinem catul 8 si restul 5.Determinati cele doua numere. 
 Ajutor :(



Răspuns :

2kg kiwi................3kg banane....................27 lei
3kg kiwi................2kg banane....................28 lei
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 3 si a doua cu 2 .

6kg kiwi................9kg banane....................81 lei
6kg kiwi................4kg banane....................56 lei scadem relatiile si obtinem :
                             5kg banane....................25 lei

1kg de banane  costa                           25:5=5 lei
3kg de banane costa                            5x3=15 lei

2kg de kiwi costa                                   27-15=12 lei
1kg de kiwi costa                                   12:2=6 lei

==============================================================

a+b=725
a:b=8 rest 5 a=8b+5

8b+5+b=725
9b+5=725
9b=725-5
9b=720
b=720:9
b=80

a=8x80+5
a=645