2kg kiwi................3kg banane....................27 lei
3kg kiwi................2kg banane....................28 lei
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 3 si a doua cu 2 .
6kg kiwi................9kg banane....................81 lei
6kg kiwi................4kg banane....................56 lei scadem relatiile si obtinem :
5kg banane....................25 lei
1kg de banane costa 25:5=5 lei
3kg de banane costa 5x3=15 lei
2kg de kiwi costa 27-15=12 lei
1kg de kiwi costa 12:2=6 lei
==============================================================
a+b=725
a:b=8 rest 5 ⇒ a=8b+5
8b+5+b=725
9b+5=725
9b=725-5
9b=720
b=720:9
b=80
a=8x80+5
a=645