Răspuns :
1) Presupun că ai vrut să scrii 'reacţia de ardere a METANOLULUI' :D
CH3-OH + 3/2 O2 -> CO2 + 2H2O
Aplicăm puritatea de 64% a metanolului:
64/100*200 = 128 g = 128/32 moli = 4 moli metanol
1 mol metanol..(reactioneaza cu)...3/2 moli oxigen
4 moli metanol.....................x=3/2*4/1= 6 moli oxigen
27 grade C = 300 grade Kelvin (se adună 273 la gradele C)
pV=nRT <=> 1*V=6*0.082*300 => V = 147.6 L O2
100 L aer .......... 20 L oxigen
x................... 147.6 L oxigen
x= 147.6*100/20 = 738 L aer
2) Cred că ai făcut o confuzie când ai scris 'TNT de glicerină'... Trinitroglicerina este folosită la fabricarea dinamitei, care are proprietăţi asemănătoare TNT-ului, doar că acesta din urmă este format din trinitrotoluen, NU tot din trinitroglicerină...
CH2OH-CHOH-CH2OH + 3HNO3 -> CH2ONO2-CHONO2-CH2ONO2 + 3H2O
(am lăsat o poză mai jos cu reacţia scrisă într-o formă mai acceptabilă; btw, acidul sulfuric este un catalizator în reacţie, el doar absoarbe acea apă rezultată)
1 mol glicerina..........3 moli HNO3
3 moli glicerina.........x = 9 moli HNO3 = 9*63g = 567 grame HNO3
Calculăm masa amestecului sulfonitric, ştiind că HNO3 reprezintă 60% din aceasta:
100 grame amstec sulfonitric ........... 60 grame HNO3
x grame amestec ........................ 567
x=567*100/60 = 945 g amestec sulfonitric
3) Am mai întâlnit problema asta şi din câte am văzut, este greşită valoarea de 1,8 g H2O, iar corect este 1,08 grame H2O...De asemenea, masa substanţei este 0.96 (nu 0.9) xD
672 mL = 0.672 L = 0.672/22.4 moli = 0.03 moli CO2
un mol CO2 .................. 12 grame carbon
0.03 moli CO2 ............... x= 12*0.03 = 0.36 grame
1,08 g H2O = 1.08/18 moli = 0.06 moli H2O
1 mol H2O.................... 2 grame H
0.06 moli H2O................ x = 0.12 grame H
Dacă adunăm masele carbonului şi hidrogenului (0.36+0.12=0.48) observăm că nu obţinem masa substanţei, deci restul reprezintă oxigenul:
0.96 - 0.48 = 0.48 grame oxigen
Avem:
C: 0.36/12 = 0.03 moli
H: 0.12 moli
O: 0.48/16 = 0.03 moli
Împărţim la cel mai mic număr:
C: 0.03/0.03 = 1
H: 0.12/0.03 = 4
O: 0.03/0.03 = 1
=> CH4O (formula brută)
Ştim că masa molară a compusului este de 32 g <=> x*32 = 32 => x=1. Deci compusul este metanolul.
CH3-OH + 3/2 O2 -> CO2 + 2H2O
Aplicăm puritatea de 64% a metanolului:
64/100*200 = 128 g = 128/32 moli = 4 moli metanol
1 mol metanol..(reactioneaza cu)...3/2 moli oxigen
4 moli metanol.....................x=3/2*4/1= 6 moli oxigen
27 grade C = 300 grade Kelvin (se adună 273 la gradele C)
pV=nRT <=> 1*V=6*0.082*300 => V = 147.6 L O2
100 L aer .......... 20 L oxigen
x................... 147.6 L oxigen
x= 147.6*100/20 = 738 L aer
2) Cred că ai făcut o confuzie când ai scris 'TNT de glicerină'... Trinitroglicerina este folosită la fabricarea dinamitei, care are proprietăţi asemănătoare TNT-ului, doar că acesta din urmă este format din trinitrotoluen, NU tot din trinitroglicerină...
CH2OH-CHOH-CH2OH + 3HNO3 -> CH2ONO2-CHONO2-CH2ONO2 + 3H2O
(am lăsat o poză mai jos cu reacţia scrisă într-o formă mai acceptabilă; btw, acidul sulfuric este un catalizator în reacţie, el doar absoarbe acea apă rezultată)
1 mol glicerina..........3 moli HNO3
3 moli glicerina.........x = 9 moli HNO3 = 9*63g = 567 grame HNO3
Calculăm masa amestecului sulfonitric, ştiind că HNO3 reprezintă 60% din aceasta:
100 grame amstec sulfonitric ........... 60 grame HNO3
x grame amestec ........................ 567
x=567*100/60 = 945 g amestec sulfonitric
3) Am mai întâlnit problema asta şi din câte am văzut, este greşită valoarea de 1,8 g H2O, iar corect este 1,08 grame H2O...De asemenea, masa substanţei este 0.96 (nu 0.9) xD
672 mL = 0.672 L = 0.672/22.4 moli = 0.03 moli CO2
un mol CO2 .................. 12 grame carbon
0.03 moli CO2 ............... x= 12*0.03 = 0.36 grame
1,08 g H2O = 1.08/18 moli = 0.06 moli H2O
1 mol H2O.................... 2 grame H
0.06 moli H2O................ x = 0.12 grame H
Dacă adunăm masele carbonului şi hidrogenului (0.36+0.12=0.48) observăm că nu obţinem masa substanţei, deci restul reprezintă oxigenul:
0.96 - 0.48 = 0.48 grame oxigen
Avem:
C: 0.36/12 = 0.03 moli
H: 0.12 moli
O: 0.48/16 = 0.03 moli
Împărţim la cel mai mic număr:
C: 0.03/0.03 = 1
H: 0.12/0.03 = 4
O: 0.03/0.03 = 1
=> CH4O (formula brută)
Ştim că masa molară a compusului este de 32 g <=> x*32 = 32 => x=1. Deci compusul este metanolul.
